به دخت

 
چرایی اشتغال بانوان

به چند دلیل خانم ها ممکن است به فعالیت های بیرون از منزل رو بیاورند ، از جمله :نیاز مالی و فشار اقتصادی:برخی برای حلّ بخشی از مشکلات اقتصادی خانواده ، مجبور به کار می شوند . شاید بخش عمده اشتغال خانم ها در سال های گذشته به این دلیل بوده است .

تکامل جویی

گروهی دیگر از زنان به منظور کسب تجربه و دانش و به دست آوردن موفقیت های بیشتر ، به فعالیت های بیرون از منزل روی می آورند . این گروه از زنان ، ماندن در خانه و پرداختن به امور خانه را اتلاف عمر و عامل رکود دانسته ، بر این باورند که تنها راه پیشرفت و موفقیت در زندگی در گرو حضور در اجتماع و شاغل بودن است .

ناچیز شمردن و دست کم گرفتن کار در منزل و خانه داری

عدّه ای هم کار و فعالیت در منزل را دلیل بر ناتوانی خود و یا حقیر شمردن زن می دانند ، به همین جهت ، با کار در بیرون از منزل سعی در جبران این احساس حقارت می کنند . این افراد با نگاه به زندگی های ناموفق در مورد خود و فشارها و تلخی هایی که زنان در این خانواده ها متحمل می شوند ، بدون توجه به ریشه های واقعی این ناکامی ها ، اشتغال را تنها راه رهایی از این مشکلات می دانند .

پر کردن اوقات فراغت

گروهی از دختران و حتی خانم های متأهل ، به ویژه در اوایل ازدواجشان به علت فراغت زیاد در منزل و فرار از تنهایی و پیامدهای آن با فعالیت های بیرون از منزل خود را سرگرم می کنند .

چشم و هم چشمی و رقابت با زنان دیگر

در برخی از خانواده ها و محیط ها که بیشتر زنان در بیرون کار می کنند ، دختران تا تحصیلات خود را تمام می کنند به پیروی از بقیه زنان فامیل و یا همسایه ها ، در بیرون از منزل مشغول به کار می شوند تا به قول معروف ، از قافله عقب نمانند .

رسیدن به استقلال مالی

گروهی از خانم ها به جهت تجربه های تلخی که از وابستگی مالی مادر ، دوستان و آشنایانشان به مرد خانه دارند ، تلاش می کنند تا جلوی تکرار این تجربه را در زندگی خودشان بگیرند و دوست دارند دستشان توی جیب خودشان باشد و زیر بار منّت پدر یا همسر خود نبوده ، تا حدودی استقلال مالی داشته باشند و پولشان را آن گونه که خودشان دوست دارند مصرف کنند ؛ برای همین مشغول به کار می شوند .

فرار  از مسئولیت های اصلی زندگی

بعضی از خانم ها نیز ممکن است به خاطر این که از کودکی ، خانه داری ، کدبانویی ، آشپزی و ... را یاد نگرفته اند با فعالیت های خارج از منزل سعی می کنند از زیر این تکالیف ، شانه خالی کنند یا دست کم ناتوانی خود در این زمینه را به گردن فشار کاری بگذارند .

احساس مسئولیت

برخی از زنان متعهد نیز بر اساس احساس مسئولیت و به منظور خدمت رسانی ، برخی از خدمات و مسئولیت های ویژه را می پذیرند .


92/4/26نظرات ارسال شده
همسنگر
سه شنبه 6 خرداد 1393


با حضور زنان در اجتماعاتی که حضورشان لازم نیست کاملا مخالفم مثل بانوی راننده کامیون یا خانم فروشنده لوازم پلاستیکی و....و لی در عین حال با حضور بانوان در عرصه ورزش پزشکی آموزشی موافقم.


2
2
مرضیه
سه شنبه 22 بهمن 1392


حس می کنم جای یک نتیجه گیری و یا توصیه ای راجب این موضوع در متن خالیه تشکر


3
3

ارسال نظر
:نام
: اي ميل
: سایت
: نظر شما
: کد امنیتی
 نام شما : ایمیل دوست شما :