به دخت

 




سرطان سینه با لباسهای تنگ ارتباط دارد

 

استفاده از لباس‌ های تنگ که بافت پستان را در فشار قرار می‌دهد، می‌تواند به تجمع مواد سمی در بافت پستان منتهی شود و در‌نهایت سلول‌های بافت سینه را سرطانی کند.

«سرطان سینه» عبارتی مخوف و ترسناک است که شنیدن آن هر زنی را دل‌آشوب می‌کند. دکتر شهپر حقیقت معاون پژوهشی و آموزشی پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی از ثبت ۷هزار و ۶۰۰مورد جدید مبتلا به سرطان پستان در کشور خبر می‌دهد و اضافه می‌کند اگر کم‌شماری منطقی را که معمولا در سیستم ثبت وجود دارد، درنظر بگیریم، می‌توانیم بگوییم سالانه حدود ۱۰هزار مورد جدید ابتلا به سرطان پستان در کشور وجود دارد.

 

این آمار اگرچه نگران‌کننده است اما در مقایسه با عدد سایر کشورها مثل ایالات‌متحده و انگلیس نسبت پایین‌تری دارد و شاهد آن آمار رسمی منتشر شده توسط آنهاست که پیش‌بینی می‌کند در سال۲۰۱۵ میلادی حدود ۲۴۰هزار بیمار مبتلا به سرطان پستان ثبت می‌شود. این درحالی است که دیلی‌میل در این باره می‌نویسد: آمارها نشان می‌دهد که سالانه حدود ۳۰۰هزار نفر در آمریکا و ۵۵هزار نفر در انگلیس به سرطان سینه مبتلا می‌شوند و این درست معادل ابتلای یک نفر به سرطان سینه در هر ۱۰دقیقه است.

سابقه خانوادگی، نداشتن زایمان، سن بالا، شیوه زندگی غلط، رژیم غذایی نادرست، چاقی و اضافه وزن، مصرف استروژن و عوامل دیگری ازجمله مهم‌ترین عوامل ابتلا به سرطان پستان محسوب می‌شود. دکتر سالی نورتون، عضو انجمن جراحان انگلیس و یكی از فعالان ان‌جی‌او پیشگیری از سرطان و آموزش رایگان به بیماران، سبک زندگی نادرست را مهم‌ترین عامل ابتلا به سرطان  پستان می‌داند. گفت‌وگوی او با دیلی‌میل را بخوانید.

چند درصد زنان به سرطان سینه مبتلا می‌شوند؟

از هر ۸زن یک نفر به سرطان سینه مبتلا می‌شود. این سرطان شایع‌ترین نوع سرطان در میان زنان است که گاهی بعد از یائسگی سراغ زنان می‌آید. اگرچه از هر ۵نفر یک نفر با سرطان سینه قبل از ۵۰سالگی روبه‌رو می‌شود.

اگر فردی غده‌ای در سینه داشته باشد چند درصد احتمال سرطانی بودن آن وجود دارد؟

توده‌های پستانی به دلایل مختلفی بروز می‌کنند. بعضی آنها در یک دوره زمانی عود می‌کنند و خودبه‌خود برطرف می‌شوند، برخی کیست هستند، برخی توده‌های عفونی و برخی توده‌های خوش‌خیم که آنها را فیبروآدنوم می‌نامیم. این توده‌ها می‌توانند کاملا بزرگ بوده و حتی ممکن است در مواردی دردناک باشند. توده‌های خوش‌خیم پستان می‌توانند در موارد لزوم با درمان‌هایی که متخصص تشخیص می‌دهد از بین بروند. تشخیص متخصص کمک می‌کند که با دارودرمانی یا با جراحی برای درمان توده خوش‌خیم اقدام شود.       آیا اضافه‌وزن خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد؟

بله. اضافه‌وزن می‌تواند شانس ابتلا را بالا ببرد. اضافه‌وزن و چاقی نه‌تنها احتمال ابتلا به سرطان پستان بلکه دیگر سرطان‌ها را هم بیشتر می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد چاقی می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان سینه را در سنین پایین‌تر هم تقویت کند. چاقی موجب می‌شود میزان برخی هورمون‌ها در بدن مانند لپتین افزایش پیدا کند و همین مسئله می‌تواند به سرطانی شدن سلول‌ها منتهی شود. برای بسیاری از خانم‌ها این سوال مطرح است که آیا استفاده از دئودورانت‌ها و اسپری‌ها می‌تواند باعث ایجاد سرطان شود؟به‌طور قطعی این موضوع به اثبات نرسیده است. اما نتایج برخی مطالعات نشان می‌دهد که برخی دئودورانت‌هایی که از ترکیبات آلومینیومی در آنها استفاده شده و برخی محصولات ضد تعریق با همین ویژگی می‌توانند با مسدود کردن حفره‌ها و منافذ پوست مانع از خروج مواد زاید و عرق از بدن  شوند و از طرفی این ترکیبات از طریق این منافذ به بدن وارد می‌شود.

این احتمال مطرح است که با ورود این مواد به بدن تاثیرات شبه استروژنی رخ دهد و همین مسئله در‌نهایت منجر به رشد سلول‌های سرطانی در بدن شود.  با همه اینها به‌طور قطع این موضوع تایید نشده و مطالعات در این زمینه همچنان ادامه دارد.

ممکن است استفاده از لباس زیر موجب ابتلا به سرطان پستان شود؟

پاسخم منفی است. پیش‌تر مطالعات نه‌چندان علمی در این باره مطرح شده بود اما این نظریه درستی نیست. برخی این موضوع را مطرح کردند که استفاده از لباس‌ های تنگ که بافت پستان را در فشار قرار می‌دهد، می‌تواند به تجمع مواد سمی در بافت پستان منتهی شود و در‌نهایت سلول‌های بافت سینه را سرطانی کند، اما واقعیت این است که مدرکی در این باره به‌طور رسمی وجود ندارد. با همه اینها توصیه ما این است که افراد از لباس زیر مناسب با جنس مناسب و ترجیحا نخی استفاده کرده و سعی کنند از لباسی متناسب با سایز بدن‌شان استفاده کنند. استعمال دخانیات در ابتلا به سرطان پستان موثر است؟

متاسفانه باید بگویم بله تاثیر دارد و زنان باید به‌شدت از آن پرهیز كنند. در كنار رژیم غذایی كه بسیار در ابتلای به انواع سرطان‌ها مخصوصا سرطان سینه زنان نقش دارد سبك زندگی غلط هم موثر است. شما نمی‌توانید سبك زندگی غلطی را انتخاب كنید و آن را هر ساعت و هر روز تكرار كنید و انتظار داشته باشید كه سالم بمانید. سیگار یك عامل سرطان‌زاست كه بیش از هر چیز سرطان ریه را با خود به همراه دارد و عملكرد ریه را دچار اشكال می‌كند، اما مصرف آن می‌تواند موجب تحریك و ابتلای فرد به سرطان‌های دیگری مثل سرطان پستان، سرطان دهانه رحم، سرطان دهان، سرطان مثانه و تخمدان شود.

می‌بینید كه مصرف آن بیشترین آسیب را برای زنان به‌همراه دارد. حتی مصرف نوشیدنی‌های الكلی نیز احتمال ابتلا به سرطان سینهرا افزایش می‌دهد. در تحقیقی كه در انگلیس صورت گرفته این نتیجه به‌دست آمده كه مصرف این نوشیدنی‌ها ۱۰درصد احتمال ابتلا به سرطان سینه را در این كشور بالا برده است. پس توصیه ما به همه خانم‌ها این است كه سبك زندگی سالم را پیش بگیرند و از این مواد دوری كنند. احتمال ابتلای مردان به سرطان سینه چقدر محتمل است؟

خب، البته این موضوعی است كه فراوانی ندارد و چندان شایع نیست. اما ابتلا به این بیماری در مردان مسن شایع‌تر است و البته مردانی كه در خانواده آنها سابقه ابتلا به سرطان پستان در مردان وجود داشته. این گروه از افراد اگر دچار چاقی و اضافه‌وزن مفرط هم باشند بیشتر مستعد ابتلا هستند، بنابراین می‌توان گفت ۶۰درصد مردانی كه این وی‍ژگی‌هایی كه نام بردم را دارند در معرض ابتلا هستند و باید در این زمینه آگاهی لازم را داشته باشند.

متاسفانه یكی از دلایلی كه ما با این بیماری‌ها در مردم مواجه می‌شویم ناآگاهی و كمبود دانش درباره این بیماری‌ها و سابقه ژنتیكی آنها در خانواده‌هاست، بنابراین مردان هم باید مانند زنان نسبت به توده‌هایی كه در ناحیه پستان احساس می‌كنند حساس باشند و نسبت به آنها بی‌تفاوت نباشند و بروز هر تغییر و اختلالی را فورا با پزشك خود در میان بگذارند تا به‌موقع و در صورت لزوم بتوانند اقدامات پیشگیرانه و درمانی را دنبال‌كنند.

 1394/10/21




ارسال نظر
:نام
: اي ميل
: سایت
: نظر شما
: کد امنیتی
 



نام شما : ایمیل دوست شما :