به دخت

 
ویژگی شغل مناسب زنان

شغلی مناسب خانم هاست که این نکته ها در آن لحاظ شده باشد :به تکالیف اصلی زندگی زن ؛ یعنی خانه داری ، شوهرداری و مادری ، که از رسالت های اصلی زن است آسیبی نزند .

متناسب با ویژگی های شخصیتی ، جسمانی و روانی زنان باشد . خانم ها شایسته است شغلی را انتخاب کنند که با ویژگی های جسمانی و جنسیتی آنها تناسب بیشتری داشته باشد تا کمتر دچار خستگی مفرط جسمی و فرسایش روحی شوند . کارهایی که انرژی بدنی زیادی می طلبد یا با درگیری شدید فکری و ذهنی همراه است ، جنبه مردانگی زن را تقویت می کند و برای بانوان مناسب نخواهد بود . کارهایی مثل : معلمی در مدارس دخترانه ، پرستاری ، مامایی ، پزشکی ، حسابداری  ، نویسندگی ، کارهای هنری و امثال آن برای دختران و زنان شایسته تر به نظر می رسد .

کار سنگینی نباشد و باعث خستگی بیش از حدّ و فرسایش روحی نشود . خستگی بیش از حد ، باعث زودرنجی ، تندخویی ، پرخاشگری ، ضعف اعصاب و ... می شود . برای یک زن آنچه مهم است حفظ طراوت و نشاط و شادابی خویش می باشد ، چرا که وی مسئولیت پرورش نسل های بعدی را به عهده دارد . مادربی نشاط و افسرده خوی ، فرزندان افسرده و بی نشاط تحویل جامعه خواهد داد .

محیط کار ، محیطی سالم باشد . اقتضای بعضی از کارها ، هم کلامی و تعامل با افراد نامحرم و گاه لاابالی است که در قید و بند حدود شرعی و اخلاقی نیستند . چنین محیطی قطعاً باعث حریم شکنی ، ضعف اراده و ایمان و عفت بانوان خواهد شد و در هر صورت ، خانم هر چقدر هم که مراقبت کند محیط ، اثر وضعی و ناخواسته خودش را خواهد گذاشت . گاهی اوقات مشاهده می شود که زنان در فضایی مشغول به کار می باشند که شخصیت و هویت زن تحت اراده و اختیار دیگران قرار می گیرد و با استفاده از ویژگی های خاص زنانه ، تبدیل به وسیله تبلیغاتی برای سودجویی های کلان دیگران می شوند که در شأن و مرتبه زن به ویژه در جامعه اسلامی نیست .

در کاری که انتخاب می کند تخصص و تجربه داشته باشد و در صورت نیاز ، توانایی یادگیری مهارت های جدید و مورد نیاز برای آن کار را داشته باشد . نداشتن تخصص و تجربه لازم و در عین حال وارد شدن به کار باعث صرف وقت و انرژی روانی و جسمی بیش از اندازه و فرسودگی جسم و جان فرد می شود .

مورد علاقه باشد . اگر شغل انتخابی فرد مورد علاقه وی باشد به یقین از کار کردن خود لذت خواهد برد و فردی که از کار خود لذت ببرد کمتر احساس خستگی و تنش کرده ، در آن کار پیشرفت های قابل توجهی خواهد داشت .


1392/4/26
ارسال نظر
:نام
: اي ميل
: سایت
: نظر شما
: کد امنیتی
 نام شما : ایمیل دوست شما :