به دخت

 
قضای روزه

آیا قضای روزه ماه رمضان و کفّاره آن، باید پی‌درپی انجام گیرد؟

همه مراجع:لازم نیست قضای روزه‌ها پی‌درپی باشد؛ ولی در کفّاره- چنانچه گرفتن دو ماه روزه را اختیار کند- باید یک ماه تمام و یک روز آن را از ماه دیگر پی‌درپی بگیرد.

تبصره. آیت‌الله مکارم شیرازی پی‌‌درپی کفّاره روزه را احتیاط واجب می‌داند.

کسی که در قضای روزه ماه رمضان خود، سهل‌انگاری کرده و اکنون به جهت بیماری، نمی‌تواند آنها را به جا آورد، تکلیف چیست؟

همه مراجع (به جز آیت الله سیستانی):اگر در قضای روزه‌ها سهل‌انگاری کرده و اکنون نمی‌تواند تا رمضان آینده آنها را به جا آورد، باید برای هر روز یک مد طعام به فقیر بدهد و هر زمان توانایی پیدا کرد، باید روزه‌ها را قضا کند.

آیت‌الله سیستانی:اگر در قضای روزه‌ها سهل‌انگاری کرده و اکنون نمی‌تواند تا رمضان آینده، آنها را به جا آورد، بنابر احتیاط واجب برای هر روز یک مد طعام به فقیر بدهد و هر زمان توانایی پیدا کرد، باید روزه‌ها را قضا کند.

در ماه رمضان مدتی روزه نگرفته‌ام، اما تعداد روزه‌ها را فراموش کرده‌ام، وظیفه‌ام چیست؟

همه مراجع:می‌توانید به مقدار حداقل اکتفا کنید؛ یعنی، هر مقدار از روزه‌ها را که می‌دانید کمتر از آن مقدار نبوده، باید قضا کنید و بیش از آن لازم نیست.

   کسی که نمی‌داند قضای روزه دارد، آیا می‌تواند روزه مافی‌الذمه بگیرد؟ یعنی نیت کند اگر روزه قضا داشته باشد، آن را به جا آورد؛ وگرنه به عنوان روزه مستحبی حساب شود؟

همه مراجع:آری، با این نیت می‌تواند روزه بگیرد.

  آیا کسی که روزه قضا گرفته، می‌تواند آن را به جهتی باطل کند؟

همه مراجع:اگر پیش از ظهر باشد، اشکال ندارد؛ ولی خوردن آن بعد از ظهر جایز نیست و اگر چنین کند، باید کفّاره بدهد و مقدار آن پرداخت ده مد طعام به ده فقیر (هر کدام یک مدّ) است.

  کسی که به واسطه بیماری، نتوانسته روزه‌های ماه رمضان را بگیرد؛ اگر چند سال قضای آن را به تأخیر اندازد، تکلیف چیست؟

همه مراجع:اگر بیماری او در میان سال خوب شد، باید روزه‌ها را قضا کند و اگر به سال بعد انداخت، علاوه بر قضای روزه، باید برای هر روز یک مد طعام به فقیر بدهد اما اگر بیماری او تا سال بعد ادامه یافت- به طوری که نمی‌توانست قضا کند- فقط باید برای هر روز، یک مد طعام به فقیر بدهد.

  اگر نماز شخص روزه‌دار قضا شود، آیا روزه‌اش صحیح است؟

همه مراجع:آری، روزه‌اش صحیح است و باید نمازش را قضا کند.

 

 
ارسال نظر
:نام
: اي ميل
: سایت
: نظر شما
: کد امنیتی
 


کلمات کلیدی بانونت،روزه،قضا،رمضان ,


نام شما : ایمیل دوست شما :